Това ще им помогне много в общуването с връстниците им
Снимка: Shutterstock
Когато децата започнат да общуват с други малчугани, независимо дали са братя, сестри, непознати на детската площадка или съученици, споделянето често се превръща в причина за кавги, писъци, сълзи и истерии.
Но споделянето е важна ценност, която ще им позволи да взаимодействат конструктивно с връстниците, да работят в групи, да си сътрудничат и да научат стойността на компромиса.
Ето защо е важно, още от съвсем малки, да бъдат научени на най-важното – да споделят, за да могат да се насладят на емоцията от съвместното преживяване.
Между 2 и 5 години децата преминават през етап, условно наречен „егоцентричен“, в който вярват, че всичко се върти около тях. На 6-7 годишна възраст те започват да излизат от този етап.
Как обаче да им помогнем да овладеят изкуството на споделянето? Не е лесно, но може да се случи, ако проявите достатъчно търпение. Ще ви помогнат ето тези 3 работещи стратегии.
1. Уважавайте притежанията му, не го наказвайте и не го принуждавайте да споделя
Поискайте му разрешение, за да използвате нещата му и не го правете против волята му.
Споделянето трябва да дойде естествено, така че не го наказвайте и не му се карайте, ако не иска да сподели нещата си с вас или с други деца. Това може да предизвика гняв и негодувание, което затруднява процеса на обучение.
2. Дайте добър пример
Децата научават много, наблюдавайки поведението на родителите си. Затова е важно да дадете добър пример и да практикувате споделянето от първа ръка.
Можете да направите това, като говорите защо е добре за него и като не му забранявате да докосва вашите неща. След това поработете върху реципрочността, като играете заедно, обяснявайки, че ако вземе нещо от друг, редно е да направи същото – да даде нещо свое.
3. Направете споделянето забавно и ангажиращо
Споделянето не е лесно за децата, защото това означава да се откажат от нещо. Но може да направите процеса по-забавен, като разказвате истории или гледате филм с децата, които имат такава тема или герой.
Чрез тези малки стъпки, те ще започнат да спират да мислят само за своите нужди и ще разберат, че споделянето е добро дело, което може да зарадва някого.
По материали от Curioctopus
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари